sd main logo
مترجم زبان چينی در چين گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

جدیدترین اخبار چین را اینجا بخوانید

چگونه از آلودگی به کرونا ویروس در دفتر پیشگیری کنیم
دوستان عزیز، سلام، در جریان پیشگیری از عفویت کروناویروس، دفتر یک محل است که تماس ما با دیگران بشتر شده ما توجهات ما به آنجا آنقدر کافی نیست.
کروناویرس جدید از طریق تماس و ذرات ریز آب دهان سرایت می کند، بنابرین فاصله نزدیک بین کارمندان خطر است. برای حفاظت از امنیت خودمان و دیگران بهتر است ما در دفتر نیز ماسک بزنیم و در صحبت با همکاران فاصله بیش از یک متری حفظ بکنیم. اگر در دفتر می خواهیم عطسه کنیم باید چهره ما در سوکت آرنج زدیک کنیم.
تجهیزات و لوازم عمومی چون دستگیره در و لوازم کاری شخصی باید هر روز ضد عفونی شود.
باید تذکر بدهم برای کاهش جمع افراد بهتر است جلسه ها را از طریق جلسه ویدیویی انجام شود و در عین حال با باز کردن پنجره دفتر گردش هوا را افزایش بدهیم.
در دوره خاصی، با دقت و توجه به جزییات، می توانیم به خوبی از خودمان و دیگران مراقبت کنیم. امیدوارم همه دوستان همیشه سلامت باشند.
23 Feb 2020

در روزهای اخیر وانگ یونگ که پیک رسانی از وو هان در استان هو بی است، به یک چهره معروف رسانه ای تبدیل شده است. گروه او پزشکان و پرستاران را جا به جا می کند، غذا و کالا برایشان می برد، بیشتر از 20 روز است که به خانه نرفته و هزاران بار در کمکهای مختلف به پزشکان و پرستاران شرکت کرده است.

وانگ یونگ می گوید: «وقتی هر روز یک پرسنل پزشکی را جا به جا کنم، 4 ساعت در وقتش صرفه جویی کرده، اگر 100 نفر را جا به جا کنم، یعنی پرسنل پزشکی 400 ساعت وقت بیشتری در یک روز داشته است. می دانید آنها در 400 ساعت جان چند بیمار را می توانند نجات دهند؟ هر چقدر باشد، برای من راضی کننده است.»

این پیک رسان یکی از الگوهای صنعت پیک سریع چین محسوب می شود. پیکهای زیادی مثل وانگ یونگ در جبهه مقابله با کروناویروس در وو هان همچنان مشغول کارند و پس از قرنطینه شهر وو هان، امدادرسانی پزشکی و حمل و نقل کالا را متوقف نکرده اند.

سه پهپاد روزانه 18 پرواز رفت و برگشت و 27 مورد مصالح پزشکی مورد نیاز فوری را به بیمارستان جین یین تان مخصوص بیماریهای واگیردار ووهان منتقل کرده اند. با پشتیبانی به موقع، بیمارستان هوا شن شان ظرف 10 روز و بیمارستان لی شن شان ظرف 12 روز ساخته شد. ظرف 6 روز 400 تن گوشت تازه گاو و گوسفند از مغولستان داخلی در شمال چین به وو هان در فاصله 1500 کیلومتری منتقل شد. صنعت پیک و تأمین کارآمد و متخصص، به طور مؤثر مواد مورد نیاز مقابله با بیماری را تامین کرده، به نیازهای زندگی مردم پاسخ داده و ثبات نظم اجتماعی را حفظ کرده است.

سامانه هواپیمایی و ترابری زمینی مسیر سبزی برای امدادرسانی به وو هان گشود، نظام پستی کشور و مؤسسات پیک غیردولتی برای تضمین حمل و نقل مواد مورد نیاز برای پیشگیری و مهار کروناویروس دست در دست هم کار کرده اند. طبق آمار، پست چین، پیک سریع اس اف (شون فنگ) و جینگ دونگ به طور اساسی کارشان را از سر گرفته اند؛ نرخ ازسرگیری کار سایر مؤسسات پیک سریع به 66.7 درصد رسیده است. بیش از 2 میلیون پیک کارشان را از سر گرفته اند و صنعت پیک سریع پیشگام شروع مجدد فعالیت عادی بوده است.

این که صنعت پیک سریع چین در مقابله با شیوع کروناویروس می تواند نقش مهمی ایفا کند، به توان خدماتی کارآمد و برتر در جهان بستگی دارد. سال 2019 میزان کل فعالیت شرکتهای پیک سریع چین از 60 میلیارد مرسوله فراتر رفت و در ششمین سال متوالی در مقام اول قرار گرفت که نیمی از سهم جهان را تشکیل می دهد. از لحاظ شاخصهای مقیاس حمل، ثمربخشی خدمات و نظام زنجیره تامین موثر، صنعت اکسپرس چین با استواری در مقام اول جهان جا گرفته است.

موسسات پیک سریع چین در جریان مقابله با کروناویروس 2019 راهکار حمل بدون تماس را نیز امتحان کرده اند و در کل روند کاری از لحظه سفارش، تعقیب روند حمل و نقل، پرداخت الکترونیک تا دریافت قبض، جریان الکترونیک و بدون دخالت انسان را تحقق بخشیده اند. مؤسسات پیک سریع چین پس از بیرون آمدن از بوته آزمایش نبرد علیه کروناویروس 2019، با نیرو و کارایی بیشتر به فعالیت ادامه خواهند داد.
23 Feb 2020

کروناویروس 2019 یا کووید 19 از مجرای تنفس وارد بدن می شود و فرد را آلوده می کند. به همین خاطر استفاده از ماسک برای پیشگیری از آلودگی به این ویروس بسیار مهم است. حالا ببینیم چطور ماسک درست را انتخاب و از آن استفاده کنیم.
 
به هر حال باید تذکر بدهم که حتی استفاده درست از بهترین ماسک هم به معنای آن نیست که خیال از احتمال آلوده شدن به ویروس می تواند کاملا راحت باشد. فراموش نکنید که تا حد امکان از رفتن به جاهای شلوغ پرهیز کنید و دستهایتان را بیشتر بشویید
23 Feb 2020

سخنگوی دولت و رییس کابینه ژاپن، روز جمعه 2 اسفند/ حوت، 21 فوریه خبر داد، بازیهای المپیک و پارالمپیک توکیو طبق برنامه مقرر برگزار می شوند.

سیکو هاشیموتو همین روز در کنفرانس خبری اعلام کرد، با هماهنگی نزدیک کمیته بین المللی بازیهای المپیک، کمیته تشکیلات بازیهای المپیک ژاپن و شهرداری توکیو، کارهای تدارکاتی پیش خواهد رفت تا ورزشکاران و بازدیدکنندگان با احساس امنیت کامل در این بازیها حضور بیابند.
22 Feb 2020

جدیدترین آمار بیماری کرونا در چین

جدیدترین آمار بیماری کرونا در چین

طبق گزارش سایت کمیته ملی بهداشت و تندرستی چین، از ساعت 0 تا 24 روز جمعه 2 اسفند/ حوت، 21 فوریه در خاک اصلی چین شناسایی 397 مورد جدید ابتلا به بیماری کروناویروس، 109 مورد مرگ ناشی از ابتلا به کروناویروس و 2393 مورد درمان و ترخیص از بیمارستان گزارش شده است.

تا ساعت 24 روز 2 اسفند، در خاک اصلی چین در مجموع 76288 مورد ابتلا به بیماری کروناویروس، 5365 مورد مشکوک به ابتلا، 20659 مورد ترخیص از بیمارستان و 2345 مورد مرگ و میر بر اثر بیماری گزارش شده است.

21 Feb 2020

پدر این دختر پزشک است. پدر در این روزها مشغول درمان بیماران مبتلاء به کروناویروس است. او در روز تولد دخترش به منظور کاستن از خطر انتقال ویروس به اعضای خانواده در بیرون خانه آواز «تولدت مبارک» را برای دخترش می خواند. کاربران زیادی در اینترنت تولد این دختر را تبریک گذفتند و برایش آرزوی خوشبختی کردند.
20 Feb 2020

ووهان، مرکز استان هوبی در مرکز چین، برای درمان و رسیدگی به وضعیت تعداد بالای بیمارانی که به کرونا ویروس جدید  مبتلا شده اند، ساختمان هایی را به بیمارستان های پیش ساخته تبدیل کرده است.

تاکنون 11 بیمارستان موقتی به بهره برداری رسیده است. بیمارستان های اضطراری و موقتی دیگری نیز در دست ساخت است. 

مرکز ورزشی با فضای آزاد داهوشان واقع در منطقه جیانگ شیای ووهان، به اولین بیمارستان سنتی چینی بیمارستان سازگار با مرکز شهر تبدیل شده است. جونگ نان شان دانشمند بیماری های تنفسی چین علاقه خود را در مورد تاثیر تی سی ام در معالجه کرونا ویروس اعلام کرده است.

گزارشگر سی جی تی وی ، وانگ كای لين با جانگ بولی، آكادميسین آكادمی مهندسی چين مصاحبه کرد. او به طور حضوری شرایط بيمارستان منطقه جيانگ شيا را  مشاهده كرد.

19 Feb 2020

حرفهای تند و تیز ماریو کاولو، نویسنده معروف آمریکایی ایتالیایی درباره اقدامات رسانه های غربی در قبال چین

ماریو کاولو، شن یانگ، چین

یک چیزی اینجا درست نیست 

نگاهی به سال 2009 و شیوع ویروس اچ‌1‌ان‌1 در آمریکا در برابر سال 2020 و شیوع ویروس کرونای جدید در چین 

سال 2009 و در پی شیوع ویروس اچ‌1‌ان‌1 در آمریکا، بیش از 60 میلیون نفر در این کشور به آن ویروس آلوده شدند و حداقل 18 هزار 449 بیمار در سراسر جهان جان خود را از دست دادند اما آمارهای نهایی که در سال 2012 توسط مرکز ملی پیشگیری و کنترل بیماریها منتشر شد نشان میدهد که داستان شیوع این ویروس در جهان بسیار بدتر از این حرفها بوده و دست آخر حدود 300 هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلای به آن از دست داده اند. 

چنین چیزهایی آدم را به این فکر فرو میبرد که چطور شده که اکنون به این شکل عجیب و غریب تمام نیروهای منفی در حال حمله به چین و چینیها هستند و جبه های سراسر تهاجمی را علیه ویروس کرونای جدید تشکیل داده اند که شیوع آن از شهر ووهان در مرکز چین آغاز شده است. به نظرم لازم است اینجا به چند پرسش پاسخ داده شود. 

تا جایی که خاطرم هست همزمان با شیوع اچ‌1‌ان‌1 در سال 2009 هیچ موردی از بیگانه هراسی و آمریکایی ستیزی در جهان رخ نداد، درست نمیگویم؟ در حقیقت، شش ماه طول کشید تا در سراسر آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شود، یادتان هست؟  کشوری در جهان بود که از زمان آغاز شیوع این ویروس در ماه آوریل سال 2009 تا یک سال بعد و پایان آن در آوریل 2010 و حتی در ماه ژوئن همان سال که شیوع اچ1ان1 به عنوان یک وضعیت اضطراری در سطح بین المللی اعلام شد، با انتشار بیانیه و اعلامیه از شهروندانش بخواهد آمریکا را ترک کنند؟ و یا مرزهایش را به روی مسافران آمریکایی ببندد؟ خیر، حتی یک کشور هم این کار را نکرد. 

همان طور که گفتم یک چیزی اینجا درست نیست. دولت چین در حالی بر اساس فرضیه هایی نظیر توطئه علیه جهان و انتشار گزارشهای غلط برای پایین نشان دادن تعداد مبتلایان مورد حمله های بدخواهانه و سرشار از نفرت قرار گرفته است که همواره تمام گزارشهای شفاف مربوط به شیوع چنین به بیماریهایی که از سوی کشورهای دیگر و یا مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا نیز ارائه شده دقیقاً به همین صورت بوده اند. آمارهای مربوط به شیوع ویروس اچ1ان1 و بیماری آنفلونزای خوکی تا حد زیادی کمتر از تعداد واقعی بود و سه سال بعد توانستند آن را به‌روز‌رسانی کنند، چرا که دوستان عزیز ماهیت بیماریهای واگیردار به این شکل است که هیچ اهمیتی نمیدهند از چه کشوری شروع شده اند. هنگام شیوع این بیماری‌ها هیچگاه به اندازه کافی نیروی انسانی، کیتهای تشخیص بیماری و یا حتی دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد. چین هرگز نخواسته این دشواریها را پنهان کند، همه از آن با خبر هستند و هر روز در اخبار چین درباره آنها اطلاع رسانی میشود. همواره عده ای جان خود را از دست میدهند؛ هزاران نفر که هرگز نخواهیم فهمید علت مرگشان یک ویروس خاص بوده و یا خیر. این موارد واقعیت هستند و نه یک مشکل ویژه در نظام بهداشت و درمان و یا دولت چین. 

چنین چیزی نه یک توطئه که یک تراژدی است. 

با خواندن یک گزارش تکمیلی که 27 ژوئن سال 2012 و سه سال پس از شیوع ویروس اچ1ان1 منتشر شد، نگرانی و اضطراب ما نسبت به تخمین نهایی مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا درباره تعداد مرگ و میر ناشی از شیوع این ویروس تا حدی زیادی افزایش پیدا میکند. این گزارش که در پایگاه اینترنتی مرکز پژوهش و سیاستگذاری برای مقابله با شیوع بیماریهای واگیردار منتشر شده، مشاهده میکنیم که آمار 18 هزار 449 نفری از تعداد کل مرگ و میر ناشی از این ویروس «. . . کمتر از تعداد حقیقی مرگ و میر بوده است چرا که جسد بسیاری از کسانی که در اثر بیماریهایی نظیر آنفلونزا جان خود را از دست میدهند از نظر ابتلای به این ویروس آزمایش نمیشود.» بسیار خوب، اما آیا کسی در سال 2009 و هنگام شیوع بیماری نهادهای دولتی و درمانی آمریکا را به پنهان کرد آمار و ارقام متهم کرد؟ آیا آمریکاییها در شعبه های مختلف درمانگاههای مایو دوربین مخفی کار گذاشتند تا از تعداد دقیق مرگ و میر ناشی از آن ویروس مطلع شوند؟ پوچی این حمله های بدخواهانه و سرشار از نفرت آنجا مشخص میشود که روش درمان بیمار فارغ از آنکه به ویروس کرونا آلوده شده باشد و یا به دلیل ابتلا به هر ویروس دیگری دچار ذات الریه بشود، تنها شامل درمانها حمایتی خواهد بود.

یک چیزی درست نیست. جهان باید قدردان واکنش بی سابقه، گسترده و تهاجمی چین باشد. ( همانگونه که مسئولان سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از دولتها و سازمانهای بهداشتی کشورهای مختلف هستند.) من خودم اینجا در محل شیوع  بیماری و در چین هستم- به واژه اینجا دقت کنید- و با چشم خود میبینم که حتی اگر فداکاری عظیم اقتصادی چین را نیز در نظر نگیریم  اقدامات این کشور از هر جهت فوق العاده بوده است. 

پس از گذشت یک ماه از شیوع ویروس کرونا، ما به جای پرداختن به این موضوع که چطور کلیت یک نظام حکومتی توانسته است سریعتر از هر حکومت دیگری روی کره زمین به چنین بحرانی واکنش نشان دهد، هنوز درگیر آن هستیم که چند مسئول دولتی در ووهان باید چند هفته زودتر به همه خبر میدادند. بله، درست میگویید این افراد حسابی گند زده اند و خوب است بدانید که به خاطر همین کارشان الان حسابی به دردسر افتاده اند. درست مثل سیاستمداران پورتوریکویی پس از آنکه مشخص شد پس از طوفان شدید سال گذشته کمکهای اضطراری که برای مردم طوفانزده فرستاده شده بود را میان آنان تقسیم نکردند. کار این افراد واقعاً شرم آور است. افراد دچار خطا و اشتباه میشوند و باید امیدوار باشیم که به مجازات اشتباه خود نیز برسند اما نمیتوان این اشتباه را به کل نظام حکومتی و دولت یک کشور تعمیم داد. از سوی دیگر، با توجه به موقعیت کنونی، مسئولان تمام استانهای چین به دولت اعلام کرده اند در صورت ارتکاب به چنین اشتباه احمقانه ای آماده روبه ‌رو شدن با هرگونه تنبیه سختی خواهند بود و من در صداقت گفتارشان هیچ شکی ندارم. با مقایسه این افراد با تعداد بیشماری از سیاستمداران غربی که توانسته اند در چنین شرایط نه تنها توانسته اند قِسِر در بروند بلکه مقام خود را نیز حفظ کرده اند متوجه میشویم که اشتباهات انسانی، حماقت و طمع تنها منحصر به یک رنگ پوست، نژاد و یا کشور خاص نیست.   

و اما برای تمام کردن حجت بر شما باید بگویم: «طبق برآوردهای پژوهشگران مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا شیوع ویروس اچ1ان1 در سال 2009 باعث کشته شدن 201 هزار 200 بیمار مبتلا به این ویروس بر اثر نارسایی تنفسی و 83 هزار 300  بیمار بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی شد.» در مجموع 284 هزار نفر جان خود را از دست دادند؟ شوکه شدید، درست میگویم؟!

آیا برای سفر به آمریکا و یا از آن کشور ممنوعیت سفر در نظر گرفته شد؟

آیا چین، آلمان، ژاپن و یا هر کشور دیگری مرزهای خود را به روی مسافران آمریکایی بستند؟

امروز متوجه شدم که وزارت کشور در آخرین اعلامیه های به روزرسانی سیاستهای وزارت کشور آمریکا از شهروندان این کشور خواسته شده چین را ترک کنند. بریتانیا نیز درست به همین شکل از شهروندان خود خواسته از چین خارج شوند. 

در سال 2009 هم شهروندان بریتانیا در آمریکا چنین اعلامیه ای را برای ترک آن کشور دریافت کردند؟ خیر

آیا جامعه جهانی خواستار قرنطینه آمریکا و یا بسته شدن مرزهای این کشور شد؟ خیر

آیا شهروندان آمریکایی نیز مانند آنچه که امروز مردم چین در حال تجربه آن هستند با حمله های بیگانه هراسانه و  یا رفتارهایی از سر آمریکایی ستیزی مواجه شدند؟ خیر

چنین چیزی شگفت انگیز و در عین حال آزاردهنده است.  اگر شما نیز در حال حاضر به عنوان یک شهروند خارجی در یکی از شهرهای چین – به غیر از ووهان- مشغول کار و زندگی هستید، میتوان با اطمینان گفت که اگر به جای آنکه همین حال چین را ترک کنید در این کشور بمانید با احتمال زیاد آرامش و ثبات بیشتری را تجربه خواهید کرد. هیچ کجا به اندازه چین در امنیت نخواهید بود چرا که همه مردم با مسئولیت ‌پذیری و به صورت آگاهانه خود را در خانه قرنطینه کرده اند. بگذریم از آنکه تصمیمات دولت چین برای حفظ امنیت جامعه و جان مردم با یک هزینه سرسام آور و چند صد میلیاردی برای اقتصاد این کشور همراه بوده است.   

دوستی در شهر مسای ایالت آریزونا دارم که میگفت در یکی از رستورانهای پرطرفدار چینی شهر که پیش از این همیشه پر از مشتری بود اکنون هیچ کسی نیست. چرا چنین اتفاقی رخ داده است؟

بیایید بر اساس منطق و استدلال با این موضوع بپردازیم:

اگر شما در میامی بودید و با خبر میشدید که یک بیماری ویروسی واگیردار در شهر میلان واقع در مرکز ایتالیا شیوع پیدا کرده آیا میزی را که برای شام همان شب در رستوران ایتالیایی ساحل جنوبی شهر رزرو کرده بودید را کنسل میکردید؟ خیر، آیا هفته بعد باز هم از پیتزافروشی جویی در ساحل دِلرِی پیتزا میخردید؟

اگر در سنگاپور بودید و خبر میرسید که یکی بیماری ویروسی در شهر دالاس ایالات تگزاس در قلب آمریکا شیوع پیدا کرده آیا از رستوران باربکیوی تگزاسی مورد علاقه تان در سنگاپور که صاحبش اهل هوستون بود صرف نظر میکردید؟

آیا هنگام راه رفتن در خیابانهای شیکاگو از نزدیک شدن و یا برخورد با افرادی که پوست سبزه داشتند و شبیه ایتالیاییها بودند خودداری میکردید؟ آیا به خاطر اینکه در تگزاس یک بیماری ویروسی شیوع پیدا کرده، در سنگاپور از نزدیک شدن به هر مرد گنده ای که کلاهی به سبک گاوچرانها سرش بود فقط به خاطر شبیه بودن به اهالی دالاس و این موضوع که ممکن است همین الان از هواپیما پیدا شده باشد خودداری میکردید؟ متأسفانه در جامعه امروز یک نوع قلدرگری افراطی عجیب و بیمعنی رواج پیدا کرده باید تمام تلاش خود را برای دور ماندن از آن به کار ببندیم. در حالی که چنین رفتارهایی تنها از سوی یک گروه کوچک از فعالان افراطی تشویق میشود، بخش اصلی مردم عادی جامعه از دیدگاه کهنه و آکنده از خشم خسته شده اند.       

دست آخر، باید چند نکته در مورد این نوع جدید از ویروس کرونا که شیوع آن از ووهان چین آغاز شده روشن شود. همانطور که به اچ1ان1 ویروس آمریکا نمیگفتند به این ویروس هم نباید ویروس چین بگوییم. دو هفته یا شاید دو ماه دیگر شیوع این ویروس مخصوص فصل آنفلونزا به پایان خواهد رسید و هم از آمدن بهار لذت خواهیم برد. با این وجود، حرفم را اشتباه برداشت نکنید؛ اقدامات جدی و واکنش چشمگیر دولت و مردم چین برای جلوگیری از شیوع این ویروس ضروری بوده است، بله درست است ویروس کرونای جدید درست مثل اچ1ان1 در سال 2009 بسیار خطرناکتر از ویروسهای آنفلونزای معمولی است. در حال حاضر تنها کاری که میتوانیم در برابر این ویروس کرونا انجام دهیم به این ترتیب است:   

ویروس کرونای جدید بسیار مسری است و به راحتی به دیگران منتقل میشود. این ویروس با قرار گرفتن در بافت ریه به طور ویژه باعث ذات الریه میشود که همان عفونت بافت ریه است. این بیماری از یک عفونت تنفسی ساده که گلو و نای را آلوده میکند شدیدتر خواهد بود. 

در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونای جدید در حدود 2 درصد اعلام شده که حدود 20 برابر مرگ و میر 1/0 درصدی آنفلونزاهای فصلی است؛ با این حال همین 2 درصد هنوز هم در مقایسه با میانگین مرگ و میر سارس با 9 درصد و مرس با 37 درصد بسیار کمتر است.

ویروس کرونای جدید تنها بین 10 تا 15 درصد از بیماران علائم حاد ایجاد میکند. 80 تا 90 درصد  مرگ و میرهای ناشی از آن در میان بیماران سالخورده ای رخ میدهد که از قبل دچار بیماریهای زمینهای هستند و نه جوانان. جالب است که این ویژگی با ویروس اچ1ان1 و شیوع آنفلونزای خوکی سال 2009 در آمریکا کاملاً در تضاد است چرا که اکثر قربانیان آن ویروس در بین جوانان و کودکان بودند تا افراد بالای 60 سال. 

چین توانست به سرعت و تنها ظرف چند روز ژنوم ویروس کرونای جدید را شناسایی کند و به سرعت اطلاعات خود در این زمینه را با سازمانهای بهداشتی و درمانی جهان به اشتراک گذاشت. پژوهشگران پزشکی و داروسازان مدتی است پی برده اند که برخی از داروهای موجود برای مقابله با بیماریهای ویروسی برای مقابله با ویروس کرونای جدید مؤثر هستند.

شگفت زده نشدن از اقدامات گسترده و جدی چین برای کنترل شیوع ویروس در استان های مختلف غیر ممکن است؛ محدودیت، عبور و مرور و تردد، محدودیت موقت کسب و کار و در کنار همکاری و مسئولیت پذیری بیش از 1 میلیارد و 300 میلیون برای قرنطینه داوطلبانه تا زمان بر طرف شدن خطر این بیماری به عنوان یک واکنش چشمگیر و بیسابقه از سوی جامعه جهانی مورد تحسین قرار گرفته است و از آن به عنوان یک استاندارد تازه برای درک بهتر موارد قابل اجرا در زمان شیوع بیماریهای واگیردار در هر کشور دیگری در آینده یاد میشود. آیا این روش سخت و پرهزینه است؟!

 بدون شک همان طور که پیشتر هم گفتم یک چیز در مورد واکنش انسانها به آنچه که در حال رخ دادن است درست نیست. من نمیخواهم انگشتم روی این موضوع بگذارم به این دلیل که بدون شک بسیار پیچیده است و بسیاری از مسائل وارونه دیگر نیز در جهان وجود دارد که فهم و توضیح به یک عمر زمان نیاز دارد و به قول معروف یک مثنوی هفتاد من میشود. 

اما میدانم که این موضوع باید متوقف شود. حمله های بدخواهانه، سیاسی، بیگانه هراسانه و نژادپرستانه و تلاش برای انگ زدن و لکه دار کردن هر آنچه که چینی است باید متوقف شود. این روند نه به هیچ یک از سیاستمداران واشنگتن و نه شهروندان عادی که نگران مراقبت از خانواده خود است کمکی نخواهد کرد.        

خانواده من اصالتاً اهل منطقه باسیلیکاتای ایتالیا هستند که شهری است در دامنه پوتنزا و گروتولا از توابع ماترا. پس از مهاجرت آنها به آمریکا من در منطقه یونکرز شهر نیویورک به دنیا آمدم. آمریکا تا زمانی که آن را ترک کردم خانه من و خانواده ام بود. اکنون دو دهه است که من کشور محل تولدم آمریکا را ترک کرده ام؛ کشوری که چیزهای زیادی برای تحسین کردن و در عین حال پیشرفت در آن پیدا میشود. اما من آن کشور را ترک کردم و به چین آمدم و اکنون چین خانه من است. اگر 30 سال پیش از من میپرسیدید که زندگی در این مسیر پیش برود ممکن بود در پاسخ بگویم که یا دیوانه شده اید و یا یک فالگیر ناشی هستید اما سرنوشت دقیقاً همین مسیر را پیش پای من قرار داده است. من واقعاً از زندگی به همراه همسر چینی و خانوادهام در شهر شن یانگ واقع در شمال شرقی چین احساس خوشبختی میکنم. من اکنون یک فرد میانسال و میتوانم بگویم دنیا دیده هستم. به خوبی درک میکنم که جامعه و حکومت چین، آمریکا و هر کشور دیگری هم نکات مثبت دارد و هم نکات منفی. 

بیگانه هراسی باید فوراً متوقف شود. دو هفته یا دو ماه بعد شیوع ویروس کرونا متوقف خواهد شد و بهار زیبا از راه خواهد رسید. اگر تا آن زمان هیچ حرف خوب و مثبتی برای پشتیبانی از چین و مردم چین ندارید که بزنید بهتر است دهنتان را ببندید!


ماریو کاولو، شن یانگ، چین


18 Feb 2020

کمیته بین‌المللی المپیک: با تمام توان از کمیته برگزار کننده بازیهای المپیک زمستانی پکن حمایت میکنیم روز دوشنبه 28 بهمن/ 17 فوریه ، کمیته برگزار کننده المپیک زمستانی پکن و مقامات ارشد کمیته بین‌المللی المپیک در یک نشست ویدئویی درباره مراحل آماده شدن پکن برای برگزاری بازیهای المپیک زمستانی 2022 و مواردی مثل فروش بلیط در سطح بینالمللی و امور پذیرش، تداوم اجرای پروژهها و موارد دیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.در حال حاضر کمیته برگزار کننده المپیک زمستانی پکن کار خود را شروع کرده است. جیانگ جیان‌دونگ، معاون شهردار پکن و نایب رئیس اجرایی کمیته برگزاری المپیک زمستانی پکن گفت: در پی شیوع ویروس کرونای جدید، توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک با ارسال پیامی به کمیته المپیک چین ابراز اطمینان کرده است که مراحل آماده سازی المپیک زمستانی پکن تحت تأثیر این موضوع قرار نخواهد گرفت؛ خوان آنتونیو سامارانش، نایب رئیس کمیته بین‌المللی المپیک نیز ضمن عالی ارزیابی کردن اقدامات چین برای پیشگیری و کنترل شیوع این ویروس ابراز اطمینان کرده است که چین در مبارزه با این بیماری پیروز خواهد شد. با وجود آنکه در این مدت با هم ملاقاتی نداشته ایم اما به صورت تلفنی تماس نزدیک خود را حفظ کرده ایم و امور مهم را به موقع به یکدگیر اطلاع میدهیم.سامارانش نیز گفت كه با توجه به آنکه چین به خاطر شیوع ویروس کرونا دوران سختی را تجربه میکند، کمیته  بین المللی المپیک با تمام توان از کمیته برگزاری بازیهای المپیك زمستانی پكن حمایت خواهد کرد. ما اطمینان داریم که چین با قدرت بر این بیماری پیروز خواهد شد  و عزم راسخ چین و اقداماتی که در این مدت انجام داده را تحسین میکنیم. شکی نیست که چین بر ویروس کرونا غلبه خواهد کرد. وی گفت: « در هر زمینهای که نیازمند به کمک باشد کافی است که به ما اطلاع بدهد.»

17 Feb 2020

در پی شیوع ویروس کرونای جدید، در برخی از مناطق جهان، گردشگران چینی‎ و آسیایی مورد تبعیض‎های گوناگون از جمله دوری دیگران از آنان قرار می‎گیرند. نام بردن برخی از رسانه‎های گروهی بین‎المللی از ویروس کرونای جدید با عنوان ویروس چینی، باعث افزایش دشمنی و نژادپرستی نسبت به مردم چین در برخی کشورها شد. شبکه سی جی تی اِن چین در در این ویدیو به این اقدام اشتباه پرداخته است.
17 Feb 2020
1 - 2 - 3 - 4