sd main logo
مترجم زبان چينی در چين گوانگجو گوانجو با وسيله نقليه
فهرست سایت

جدیدترین اخبار چین را اینجا بخوانید

24 Nov 2020

بلندپروازی فضایی چین

آغاز مأموریت فضایی چین برای جمع آوری سنگ ماه
ساعت 4 و 30 دقیقه روز سه شنبه 24 نوامبر (4 آذر)، کاوشگر جانگ ئه 5 چین با موشک حامل چانگ جنگ وای 5 (Y5) از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ چین به فضا پرتاب شد و پس از 2200 ثانیه پرواز به مدار مقرر خود رسید. این نخستین مأموریت فضایی چین برای جمع آوری نمونه های سنگ از کره ماه است.

بنا به گزارشها قرار است این کاوشگر سه مأموریت اصلی دارد که شامل مجموعه فعالیتهای فضایی برای جمع آوری و دسته بندی نمونه های سنگ کره ماه، بازگرداندن نمونه های سنگ کره ماه، تکمیل سامانه پروژه کاوش کره ماه و جمع آوری تجربیات و بنا کردن پایه در این راستاست.

این اولین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از ماه زمین بعد از دهه ۱۹۷۰ تا کنون است.
16 Mar 2020

جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در جهان 

جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در جهان

سازمان جهانی بهداشت: جمعاً 72 هزار و469 مورد ابتلا به کووید-19 در خارج از چین تشخیص داده شدهاند

 

سازمان جهانی بهداشت در تاریخ 25 اسفند/ 15 مارس، گزارش روزانه تازه ترین وضعیت کووید-19 را منتشر کرد


تا ساعت 10 صبح یکشنبه 15 مارس به وقت اروپای مرکزی (ساعت 17 به وقت پکن)، در خارج از چین، به طور کلی 72 هزار و 469 مورد ابتلا به کووید-19 (10 هزار و 955 مورد جدید) تشخیص داده شده و 2531 مورد مرگ (333 مورد جدید مرگ) نیز اعلام شده است. 


در سراسر جهان، تعداد مبتلایان در مقایسه با روز گذشته با افزایش 10982 نفر جدید به 153 هزار و 517 نفر رسید و تعداد مرگ با افزایش 343 نفر به 5735 نفر افزایش یافت.

1 Mar 2020

بهبود بیمار سالخورده با علایم حاد بیماری کرونا 

بهبود بیمار سالخورده با علایم حاد بیماری کرونا

بیمار 98 ساله با علائم حاد کووید-19 پس از درمان از بیمارستان لیِ شن شان مرخص شد
 
روز 11 اسفند/ یکم مارس یک بیمار 98 ساله با علائم حاد کووید-19 پس از درمان از بیمارستان لیِ شن شان شهر ووهان مرخص شد. این فرد سالخورده ترین بیمار دارای علائم حاد کووید-19 در چین است که درمان شده است.
خانم هو ساکن شهر ووهان است و اوائل فوریه به خاطر داشتن تب همراه دختر 55 ساله اش به پزشک مراجعه کرد که تشخیص داده شد هر دو مبتلا به کووید-19 هستند و 13 فوریه هر دو به بیمارستان لی شن شان منتقل شدند. 
پیش از ظهر 11 اسفند خانم هو و دخترش پس از درمان از بیمارستان مرخص شدند. 
تا روز 11 اسفند، نزدیک به 200 نفر از بیماران لی شن شان درمان شده‌اند و در حال حاضر نیز بیش از هزار بیمار در این بیمارستان تحت معالجه هستند.
29 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(یخش نهم)

سلام به دوستان عزیز، من دوست همیشگی شما مهری هستم. در نبرد با کروناویروس ما چینی ها همراه شما هستیم.

بعضی دوستان درباره نسبت مرگ کروناویروس و درمان آن سوال کرده اند. برای جواب این سوال من آمارو ارقام را بررسی و جمع آوری کرده ام و بر اساس آمار کنونی و اقعی به شما پاسخ بدهم. 

به گزارش مرکز پیشگیری و مهار شیوع بیماریهای چین، تا روز 7 اسفند (26 فوریه)، در مجموع 78 هزار و630 مورد مبتلا به کروناویروس تایید شد که از آن میان2747 مورد مرگ بود. نرخ خام مرگو میر یعنی میزان مرگ و میرناشی از همه عوامل در مدت تعیین شده و ناحیه تعیین شده ) آن 3.4 در صد بوده و در این میان میزان مرگ بین سالمندان بیش از سایر گروه های سنی بوده است.

نرخ خام مرگ و میر در استان هوبیِ2.9 در صد بوده که 7.3 برابر میزان چهاردهم درصدی در سایر استانهای چین است. کسانی که به بیماریهای دیگر نیز مبتلا بودهاند در مقایسه با مبتلایانی که به غیر از این بیماری مشکل و یا بیماری دیگر نداشتهاند، بیشتر با خطر مرگ روبهرو بودهاند.

میزان مرگ سالمندان بالای 80 ساله 14.8 در صد اعلام شده که در مقایسه با آن، سالمندان بین 70 تا 79 ساله تا 8 در صد کاهش یافته و این میزان برای گروه سنی 60 تا 69 ساله 3.6 درصد بوده است.

طبق نتایج تحقیقات، پزشکان و پرستاران در مقایسه با مردم معمولی بیشتر با خطر ابتلا به این بیماری مواجه بودهاند. کمبود منابع درمانی به خاطر تعداد زیاد مبتلایان، یکی از دلایل عمده بالا بودن میزان مرگ در استان هوبیِ بوده است. به این ترتیب از همه خواسته شده تا تنها درصورت لزوم و با رعایت نکات بهداشتی از خانه خارج شوند. ماسک زدن و شستشوی مرتب و کامل دستها همچنان مؤثرترین روش برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس است. شایان ذکر است با شیوع کروناویروس منابع درمانی کافی نخواهد بود، به همین دلیل دوستان عزیز باید با دقت و توجه کامل از خودتان مراقبت کنید. از همراهی شما سپاسگزارم، ایران قوی باش!

28 Feb 2020

دستگاه های پر سرعت تولید ماسک 

راه اندازی خط دستگاه های تولید ماسک پرسرعت تمام اتوماتیک. هر یک از این دستگاه ها می تواند 1000 ماسک صاف در یک دقیقه تولید کند. توان تولید روزانه آن حداکثر به 1.2 میلیون ماسک می رسد.
28 Feb 2020

روز جمعه 9 اسفند/28 فوریه، وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین با جواد ظریف همتای ایرانی خود تلفنی گفت و گو کرد.وانگ یی گفت: چین و ایران شرکای راهبردی همه جانبه هستند و همیشه در زمان دشواری از همدیگر پشتیبانی کرده و به یکدیگر یاری رسانده اند و قاطعانه در کنار همدیگر می ایستند. زمانی که کروناویروس جدید در چین شیوع یافت، ایران قبل از همه کشورهای جهان با چین ابراز همدردی کرد. ایران با عملکرد واقعی معنی شریک بودن در غم و شادی و کمک به همدیگر در زمان دشواری را نمایان ساخت که نشانگر دوستی بین دول و ملت دو کشور است. چین همواره آن را در خاطر خواهد داشت.وی افزود: مرزها مانع شیوع ویروس نمی شود. طی روزهای اخیر، شیوع کروناویروس جدید در ایران شدت یافته است، ما به قربانیان تسلیت می گوییم و با اعضای خانواده بیماران ابراز همدردی می کنیم و آرزومند شفای هر چه سریع تر همه بیماران هستیم. اطمینان داریم به رهبری دولت ایران، مردم ایران با همبستگی حتما بر بیماری غلبه می کنند. در این زمان، مردم چین مایلند به اتفاق مردم ایران مشکلات را حل کنند. چین تعدادی کیت تشخیص ویروس و تجهیزات پزشکی اضطراری به ایران ارسال کرده است و براساس نیاز ایران، همچنان تا حد توان به ایران کمک می کند، از جمله همکاری در زمینه پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس جدید و معالجات پزشکی.وانگ یی تاکید کرد: چین و ایران کشورهایی با تمدن دیرینه هستند. همان طور که مشکلات نمی تواند ملت چین را شکست دهد، هیچ مشکلی نیز نمی تواند بر مردم ایران غلبه کند. 
ظریف در این گفت و گوی تلفنی ضمن تشکر از پشتیبانی چین گفت: در روند مقابله مشترک با کروناویروس جدید، دوستی بین دولت و ملت دو کشور حتما عمیق تر می شود. مردم دو کشور برای همیشه قاطعانه در کنار همدیگر می ایستند. ایران دستاوردهای چین در مقابله با کروناویروس را مورد ستایش قرار می دهد و از ارسال تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز و پشتیبانی فنی چین تشکر می کند. تهران مایل است ضمن افزایش همکاری با چین از تجریبات چین در مقابله با کروناویروس جدید استفاده کند. ایران دشواری ها و سختی های مختلف را پشت سر گذاشته است، این بار نیز حتما می تواند بر کروناویروس جدید غلبه کند.
28 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(بخش چهارم)

سلام دوستان عزیز.

حتما متوجه شده اید که پس از شیوع کروناویروس همه ما به سلامتی خودمان بیش از پیش توجه می کنیم. اخیرا بسیاری از دوستان از ما پرسیده اند اگر خود یا اعضای خانواده شان نشانه های مشکوک مانند تب (دمای بالاتر از 37.3 درجه سانتی گراد) یا سرفه و سوزش گلو داشته باشند آیا این نشانه ها حتما نشانگر ابتلا به کروناویروس است؟


نمی توان به این سوال با اطمینان پاسخ داد. تب و سرفه می تواند ناشی از علل مختلف مثل سرماخوردگی، آلودگی میکروبی، حساسیت و استرس باشد. برای همین اگر به محل مشکوک به شیوع کرونا ویروس نرفته اید و در اطرافتان مورد شناسایی شده یا مشکوک وجود ندارد، لازم نیست نگران باشید. تنها ۱۴ روز در خانه بمانید و وضعیت سلامتی خودتان را تحت نظارت و مراقبت قرار دهید. در طول این مدت هر روز صبح و شب دو بار دمای بدن خود را اندازه گیری کنید. اگر دمای بدنتان بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد بود یا نشانه هایی مانند تنگی نفس، یا تنفس سریع داشتید یا پس از هفت روز حالتان بدتر شد، باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.


آیا اگر این نشانه ها را نداشته باشیم، حتما از خطر ابتلا به این ویروس در امانیم؟


این سوال را هم نمی توان با اطمینان پاسخ داد. برخی از بیماران مبتلا به کروناویروس ابتدا تب بالایی ندارند، اما بدن درد، دل درد و اسهال دارند. حتی تعدادی از مبتلایان هیچ نشانه ای ندارند و ویروس جدید تنها در دستگاه تنفسی آن ها ظاهر می شود. اما این افراد همچنان می توانند ناقل ویروس باشند. به همین دلیل، اگر به محل مشکوک به شیوع کروناویروس رفته اید یا با بیماران مشکوک تماس داشته اید، باید خود را در خانه قرنطینه کنید و اگر نشانه های مشکوک داشتید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید، از ماسک استاندارد استفاده کنید تا از خود و اطرافیانتان حفاظت کنید. در دوره شروع کروناویروس نباید بیش از حد نگران باشید. زندگی منظم و روحیه شاد برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

27 Feb 2020

آخرین آمار مبتلایان بیماری کرونا در کره جنوبی 

مقام‌های بهداشتی کره‌جنوبی اعلام کردند که با تایید ابتلا ۱۶۹ نفر دیگر به کرونا، آمار مبتلایان به این ویروس در این کشور به یکهزار و ۱۴۶ تن رسید.

خبرگزاری یونهاپ بامداد چهارشنبه گزارش داد که مقام‌های بهداشتی کره‌جنوبی اعلام کردند در روز گذشته ۱۶۹ نفر دیگر در این کشور به بیماری جدید کرونا مبتلا شده‌اند.

با احتساب این تعداد، افزایش ناگهانی شیوع ویروس کووید-۱۹ در کره جنوبی تعداد کل مبتلایان در این کشور را به یکهزار و ۱۴۶ تن رسانده است.

همچنین تاکنون ۱۱ نفر در کره جنوبی در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند که یک شهروند مغولستانی که برای پیوند کبد به این کشور سفر کرده بود نیز در میان آنان است.
26 Feb 2020

کار چین در مبارزه با کرونا چگونه پیش می رود؟ 

کار چین در مبارزه با کرونا چگونه پیش می رود؟ ارزیابی کارشناسان سازمان بهداشت جهانی را بشنویم

 

بروس اِیلوارد رییس تیم کارشناسان خارجی گروه تحقیقات مشترک کارشناسان چین و سازمان جهانی بهداشت در پکن خاطر نشان کرد:  می دانیم  که روش های چین موفقیت آمیز بوده و این ثابت شده است. چنین سخنی، بسیار ما را تحت تاثیر قرار می دهد. 

بروس اِیلوارد در نشست خبری گفت: «در جریان مقابله با شیوع کروناویروس 2019، این نظریه وجود داشت که در شرایطی که دارو و واکسن خاصی برای این بیماری وجود ندارد، روشی هم برای مقابله با آن نیست. اما واکنش و عملکرد چین این گونه بود که در چنین حالتی از هر راه و روش موجود برای مقابله با این بیماری استفاده می کنیم. با توجه به شرایط واقعی و نشانه های فعلی از روش های جایگزین، چنین بر می آید که جان مبتلایان تا حد امکان نجات می یابد. 

این مقام از سازمان جهانی بهداشت در ادامه افزود: «پس از ارزیابی ها، ما بر این باوریم که روش های چین اعم از فراخوان سراسری دولت های مرکزی و محلی و همچنین همکاری جامعه چین در مقابله با کروناویروس 2019، روند شیوع بیماری قطع شده و از به وجود آمدن هزاران مورد جدید ابتلا به کروناویروس 2019 پیشگیری شده است. این دستاوردها بسیار فوق العاده و دارای ارزش بزرگ و مهمی است.»

تیم کارشناسان خارجی گروه تحقیقاتی پیشنهاد کردند، کشورهای دیگر نیز باید به سرعت اقدامات چین را دوباره مورد ارزیابی قرار دهند.  

این ارزیابی عینی نتیجه تحقیقات عمیق از خط مقدم مبارزه با کرونا است. تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت متشکل از 9 نفر به اتفاق همقطاران چینی از پکن و استان های گوانگ دونگ، سی چوان و هوبی بازدید کردند. اقدامات چین در مبارزه با کرونا چگونه پیش می رود؟ روشن است، نتیجه تحقیقاتی میدانی معتبر و قانع کننده است.  

شیوع کروناویروس جدید یک فوریت بهداشت عمومی بزرگ و ناگهانی است که پس از تاسیس چین نو سریع ترین شیوع و گسترده ترین سرایت عفونی و سخت ترین پیشگیری و مهار به شمار می رود. این رویداد برای چین هم بحران و هم یک آزمون است. جامعه چین در برابر شیوع بیماری، سرعت و کارایی شگفت انگیزی از خود نشان داده است. 

داده های جدید نشان می دهد در روز 5 اسفند، موارد ابتلای قطعی به کرونا در مناطق داخلی چین به غیر از هوبی یک رقمی شده است. بسیاری از مناطق چین میزان برخورد فوری و اورژانسی با بهداشت عمومی را پایین آورده اند. همان طور که رهبر چین چندی پیش در یک کنفرانس تلویزیونی و تلفنی برای 170 هزار نفر تاکید کرد، واقعیات ثابت کرده است، قضاوت کمیته مرکزی حزب کمونیست چین درباره شیوع بیماری صحیح است، برنامه ریزی در این زمینه به موقع صورت گرفته و اقدامات اجرا شده قوی و ثمربخش است، این موضوع بار دیگر اولویت برجسته چین به رهبری حزب کمونیست و نظام سوسیالیسم با ویژگی چین را نشان داده است. 

ویروس کرونا ویروسی جدیدست و شناخت انسان درباره آن نیاز به یک روند تدریجی دارد، پیشگیری و مهار شیوع آن هنوز نباید سست شود. اما همان طور که مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفته است، پیامی کلیدی که امید، شجاعت و اعتماد برای همه کشورها فراهم آورده، این است که این ویروس قابل مهار است. 

با همبستگی و همکاری و اعتماد به نفس، جهان می تواند هرچه زودتر از این بحران خارج شود.

25 Feb 2020

افکار نژاد پرستانه آمریکایی ها نسبت به اقدامات چین در مبارزه با کرونا

وال استریت ژورنال در اوایل فوریه مقاله ای با روحیه تبعیض نژادی و موهن نسبت به تلاشهای چین برای کنترل بیماری کروناویروس رامنتشر کرد که خشم مردم سراسر جهان را برانگیخت. حالا، همین خشم به درون آن رسانه نیز راه یافته است. 

53 کارمند وال استریت ژورنال در 1 اسفند/ حوت، 20 فوریه در نامه ای مشترک به مدیریت رسانه، خواستار اصلاح عنوان این مقاله شدند که «چین بیمار واقعی آسیا است» بود و عنوان کردند این مساله ای مرتبط به استقلال رأی در ویرایش یا تفاوت بین گزارش و تفسیر نیست، بلکه عنوانی کاملاً نادرست و برای بسیاری مردم از جمله چینیها تحریک آمیز است. 

لازم به ذکر است علیرغم مخالفت جدی دولت چین و خواست صدها هزار چینی مقیم آمریکا از این رسانه برای عذرخواهی، وال استریت ژورنال چشم بر این واکنشها بسته و از عذرخواهی و توبیخ مسؤولان آن خودداری کرده است. 

اما چین در مقابل این بدنهادی و سیاهنمایی ساکت نماند و طبق مقررات، گواهی خبرنگاری سه خبرنگار این نشریه در پکن را باطل کرد. 

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اقدام چین باز به بهانه «آزادی بیان» متوسل شده و چین را محکوم کرده است. آیا می توان اقدام پمپئو را چنین تعبیر کرد که آن مقاله نژادپرستانه در واقع بیانگر اندیشه اوست؟ 

حالا 53 کارمند وال استریت ژورنال طی نامه مشترکی به مدیریت نشریه خود، عنوان کردند این مساله کاری با آزادی بیان یا دانش تخصصی رسانه ندارد، بلکه کاملاً نوعی نژادپرستی است. 

اقدام وال استریت ژورنال این پیام خطرناک را ارسال کرده است که در آمریکا و برخی کشورهای غربی تبعیض نژادی علیه چین و چینیها در حال احیاء است. این امر نه تنها احتمال دارد تلاشهای جهان برای کنترل شیوع کروناویروس را خنثی و بی اثر کند، بلکه می تواند باعث خطرهای زیادی برای صلح جهان شود.
25 Feb 2020

ممنوعیت کامل چین از تجارت غیر قانونی حیوانات وحشی 

ممنوعیت کامل چین از تجارت غیر قانونی حیوانات وحشی
کمیته دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین پس از ظهر ۲۴ فوریه (۵ اسفند) قاطعنامه ای به تصویب رساند که با برقراری قانون ملی به طور کامل از داد و ستد غیر قانونی حیوانات وحشی ممنوع کند تا رسوم زشت خوردن حیوانات وحشی را از بین ببرد و مجازات علیه رفتار غیرقانونی مربوطه را افزایش بدهد. این قطعنامه از روز منتشر شده اجرا می شود.
در این قاطعنامه به طور مشخص قرار گذاشت: همه ممنوعیت از تجارت حیوانات وحشی که در قانون حفاظت از حیوانات وحشی و قوانین مربوطه دیگر قید شده ، باید به طور جدی اجرا شود. به طور کامل از خوردن حیوانات وحشی زمینی دارای ارزش مهم محیط زیستی، علمی و اجتماعی و حیوانات وحشی زمینی دیگر ممنون می کند از جمله حیوانات وحشی زمینی که با نیروی انسان زاد و ولد و پرورش می شوند.
این قطعنامه به دفاع از امنیت جانور و محیط زیست کمک خواهد کرد و به طور موثر از ریسک بهداشت عمومی 
مهم پیشگیری خواهد کرد و به طور جدی سلامت و امنیت جانی مردم را تضمین خواهد کرد.
1 - 2 - 3 - 4